Przeprowadzamy szczegółową analizę ryzyka pożarowego, identyfikując potencjalne zagrożenia i określając środki zaradcze, aby zminimalizować ryzyko.
Nasze usługi obejmują pełną ocenę zgodności z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zarówno na etapie projektowania, jak i istniejących obiektów.
Współpracujemy z architektami i projektantami, dostarczając fachowej wiedzy dotyczącej optymalnych rozwiązań bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Opracowujemy kompleksową dokumentację przeciwpożarową, taką jak:
Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego obejmującą plany ewakuacyjne, specyfikacje systemów przeciwpożarowych i analizy zagrożeń.
Ocena Zagrożenia Wybuchem.
Operaty Przeciwpożarowe,
Jesteśmy dostępni w sytuacjach awaryjnych, oferując audyty, ekspertyzy, odstępstwa od obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, analizy przyczyn pożarów oraz doradztwo dotyczące odbudowy i poprawy systemów bezpieczeństwa.
Realizujemy szkolenia personelu w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, podnosząc świadomość i przygotowanie do działań awaryjnych.
Doświadczenie:
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Eksperci:
Nasz zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych rzeczoznawców, gotowych sprostać nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom.
Indywidualne Podejście:
Dostosowujemy nasze usługi do indywidualnych potrzeb klienta, gwarantując kompleksowe wsparcie na każdym etapie.
Oferujemy opracowanie INSTRUKCJI BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO dostosowaną do specyfiki obiektu i/lub prowadzonych procesów technologicznych w Państwa przedsiębiorstwie, firmie lub instytucji.
Zapewniamy:
- profesjonalnie sporządzoną instrukcję,
- krótkie terminy realizacji,
- konkurencyjne ceny.
Wymóg opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego wynika z postanowień rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z w/w rozporządzeniem instrukcja bezpieczeństwa pożarowego wymagana jest dla obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. nr 109, poz. 719 z 2010 r.) jako podmioty, które powinny zadbać o to, aby instrukcja bezpieczeństwa pożarowego była wykonana, wymienia właścicieli, zarządców lub użytkowników obiektów.
Z obowiązku sporządzania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego zwolnione są jedyne obiekty lub ich części, jeżeli nie występuje w nich strefa zagrożenia wybuchem, a ponadto:
- powierzchni budynku,
- wysokości budynku,
- liczby kondygnacji budynku,
- odległości od obiektów sąsiadujących,
- parametrów pożarowych występujących substancji palnych,
- występującej gęstości obciążenia ogniowego w strefie pożarowej (strefach pożarowych),
- kategorii zagrożenia ludzi, przewidywanej liczby osób na każdej kondygnacji i w poszczególnych pomieszczeniach,
- lokalizacji pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych zaklasyfikowanych jako strefy zagrożenia wybuchem,
- podziału obiektu na strefy pożarowe,
- warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych,
- miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych, gaśnic, kurków głównych instalacji gazowej, materiałów niebezpiecznych pożarowo i elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
- wskazania dojść do dźwigów dla ekip ratowniczych,
- hydrantów zewnętrznych i innych źródeł wody do celów przeciwpożarowych,
- dróg pożarowych i innych dróg dojazdowych, z zaznaczeniem wjazdów na teren ogrodzony;
Na podstawie §6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010r. (Dz. U. Nr 109, poz. 719), właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich w stosunku do obiektów i terenów dla których jest obowiązek stosowania instalacji systemu sygnalizacji pożarowej, zobowiązani do przekazania do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej:
Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. nr 109, poz. 719 z 2010 r.) istnieje obowiązek umieszczenia w widocznych miejscach „Instrukcji postępowania na wypadek pożaru”. Zazwyczaj są to gotowe, jednostronicowe plansze, które można kupić w sklepach z artykułami BHP.
Natomiast Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to zupełnie odmienny rodzaj dokumentu o rozbudowanej treści, z jasno określoną zawartością i tworzony dla każdego obiektu indywidualnie, uwzgledniający specyfikę obiektu, rodzaj użytkowania lub procesy technologiczne, zaś "Instrukcja postępowania na wypadek pożaru" może stanowić jeden z rozdziałów przedmiotowego dokumentu. O kwestiach związanych z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego obiektu mówi § 6 ust. 1 w/w rozporządzenia.
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być przechowywana w miejscu dostępnym dla ekip ratowniczych. Rozporządzenie nie wskazuje dokładnie jakie to muszą być miejsca. Wymóg ten można spełnić na przykład poprzez umieszczenie dokumentu w przeszklonej szafce znajdującej się przy wejściu do budynku, które są już oferowane na rynku.
W Polsce, ocena zagrożenia wybuchem jest wymagana zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, w szczególności z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z zagrożeniem wybuchem materiałów wybuchowych w miejscu pracy (Dz. U. z 2010 r. nr 138, poz. 931, z późn. zm.).
Zgodnie z przepisami prawa, ocena zagrożenia wybuchem jest wymagana w miejscach pracy, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wybuchu związane z obecnością substancji wybuchowych, takich jak gazy, ciecze lub pyły, oraz w miejscach, gdzie procesy technologiczne mogą prowadzić do tworzenia się atmosfer wybuchowych.
W skrócie, ocena zagrożenia wybuchem jest konieczna w następujących przypadkach:
Ocena zagrożenia wybuchem powinna być przeprowadzana przez rzeczoznawcę zajmującego się zagadnieniami bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zagrożeniami wybuchowymi. Jest to istotny element zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz ochrony mienia przed potencjalnymi skutkami wybuchu. Dodatkowo, wyniki oceny zagrożenia wybuchem mogą być podstawą do wprowadzenia odpowiednich środków zapobiegawczych i ochronnych w miejscu pracy, zgodnie z przepisami prawa oraz najlepszymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa pracy.