W oparciu o obowiązujące normy, wytyczne i standardy wykonujemy przeglądy oraz inspekcje zbiorników przeciwpożarowych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Zdalnie sterowany robot podwodny wyposażony jest w odpowiednie oświetlenie i kamerę, dzięki czemu możliwe są gruntowne oględziny zbiornika ppoż. bez konieczności spuszczania wody.
Opróżnianie i ponowne napełnianie zbiornika związane jest z nakładami finansowymi, których dzięki użyciu naszego robota ROV można uniknąć. Tak samo jak czasu wyłączenia instalacji przeciwpożarowej z użytku. Zamiast tego wprowadzamy do zbiornika nowoczesnego drona, który przekazuje operatorowi bieżącą transmisję oraz zapisuje obraz na dysku komputera.
Dzięki temu bez niepotrzebnych nakładów oceniamy stan zbiornika, planujemy dalszą eksploatację instalacji i działania związane z bieżącą konserwacją i ewentualnymi naprawami.
Robot podwodny ROV – dron Fire-Technic
Zobacz zdjęcia wykonane przez nasze urządzenia.
Co na to normy dotyczące konserwacji zbiorników ppoż.
Norma PN-EN 12845:2015 + A1:2019 Stałe urządzenia gaśnicze – Automatyczne urządzenia tryskaczowe – Projektowanie, instalowanie i konserwacja.
W odstępach nie dłuższych niż 3 lata wszystkie zbiorniki powinny być sprawdzone od zewnątrz i wewnątrz na obecność korozji. Jeżeli jest to konieczne, zbiorniki powinny zostać opróżnione i oczyszczone.
W odstępach nie dłuższych niż co 10 lat wszystkie zbiorniki zapasu powinny być oczyszczone i sprawdzone od wewnątrz.
Standard NFPA 25 Standard for the Inspection, Testing, and Maintenance of Water-Based Fire Protection Systems
Co 3 lata dla zbiorników bez membrany lub co 5 lat dla zbiorników z ochroną antykorozyjną należy sprawdzić czy zbiornik nie ma śladów korozji i wżerów, zanieczyszczeń i glonów. Jeżeli jest to konieczne, zbiorniki powinny zostać opróżnione i oczyszczone.
Wytyczne VdS CA 4001 Wytyczne VdS-CEA dotyczące instalacji tryskaczowych - Projektowanie i instalowanie
Co 5 lat wszystkie zbiorniki powinny być sprawdzone od zewnątrz i wewnątrz na obecność korozji. Jeżeli jest to konieczne, zbiorniki powinny zostać opróżnione i oczyszczone.
W odstępach nie dłuższych niż 15 lat wszystkie zbiorniki zapasu wody należy opróżnić, oczyścić i skontrolować od wewnątrz. W razie potrzeby należy wykonać remont konstrukcji budowlanej.